Úvod |  O Kodlovi |  Návody |  Různé |  Download |  Guestbook 

Logo Windows XPInformace o Kodlovi (tedy o mně)Logo Windows XP

Otázka Odpověď
Kdo je Kodl? Kodl to jsem já
Jaké je pravé jméno? Karel Štefan
Kolik ti je? Asi tak 18 let
Kontakt na tebe? karel.stefan@centrum.cz
Co jsi...? Dost otázek

Historie systému Windows

Tady vám budu vyprávět pohnutou historii tohoto jedněmi oblíbeného, druhými proklínaného systému firmy Microsoft (ovšem každému spadne alespoň jednou za týden!).

Všechno to začalo roku 1986, kdy už uživatele operačního systému MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) nebavilo se posouvat vyťukáváním příkazů do příkazového řádku. Tak přišla firma Symantec s nyní již proslulým programem Norton Commander. Norton Commander byl souborový manažer s dvěma panely, mezi kterými se daly soubory kopírovat, přesouvat, atd.

To se Microsoftu moc nelíbilo a tak naprogramoval grafickou nadstavbu pro MS-DOS s názvem Windows (Okna). Verze 1.0 se neujala. Microsoft přišel s Windows 2.0, ale tato verze se také neujala (měl jsem možnost ji mít nainstalovanou a nic moc). Až v roce 1988 když přišla verze 3.1 a síťový klon 3.11 byla mezi uživateli přijata (i když někdo zůstal u MS-DOSu).

Windows 3.1 (3.11) způsobily průlom. Pěkné grafické rozhraní, ovládání myší, bez nutnosti vyťukávat příkazy do příkazového řádku.

Po Windows 3.1 (3.11) přišly plně 32-bitové Windows NT. Byly určeny pro velké sítě typu klient-server. Přinesly s sebou nový systém souborů nazvaný NTFS (NT File System), který oproti FAT16 podporoval disky s velkou kapacitou, podporu dlouhých jmen souborů, bezpečnější práci s daty. Bohužel Windows NT měli v sobě z poustu chyb a tak do dnešního dne bylo vydáno přes 7 SP (Service Pack).

Windows 3.1 byly až do roku 1995 jedinou grafickou nadstavbou pro DOS. Pak přišly na trh Windows 95. Windows 95 byly distribuovány již jako samostatný operační systém a neinstalovaly se jako Windows 3.1 (tj. napřed MS-DOS a pak Windows). Windows 95 kompletně změnily vzhled (přibylo tlačítko Start, změnilo se záhlaví oken, atd.). Také nárok na diskovou kapacitu byl vyšší. Zatímco Windows 3.1 i s DOSem zabíraly asi 12 MB, Windows 95 zabíraly asi 95 MB.

V roce 1998 se na trh dostaly Windows 98. Oproti Windows 95 přinesly podporu souborového systému FAT32 (obdobný jako NTFS až na ty přístupová práva) a byla implementována podpora internetu. Jinak se od Windows 95 nelišily. Pro uživatele Windows 95 připravil Microsoft Windows 95 OSR2, který podporoval souborový systém FAT32.

Rok poté (tj. 1999) vydal Microsoft systém Windows 98 SE (Second Edition - Druhé vydání), kde byla opravena většina chyb. Tento systém je dnes hojně rozšířený mezi uživateli, ale vytlačují ho Windows XP (viz dále).

V roce 2000 přišli dva systémy Windows. Windows ME (Millenium Edition) byly "posledním operačním systémem založeným na systému MS-DOS". Windows ME se od Windows 98 SE zase až tak moc nelišily. Změněno pár ikonek a dalších blbostí. Toto je poslední systém, který padá průměrně 2x až 3x denně!

V témže roce přišli i Windows 2000. Windows 2000 byly jiné. Byly to nástupci již zastaralých Windows NT. Jedinou předností je stabilnost tohoto systému a podpora NTFS.

Poslední verze Windows přišla na přelomu roku 2000/2001. Jmenují se XP (eXPerience - zážitek) a podle Microsoftu v sobě "kombinují to nejlepší z Windows 9x a Windows 2000". Windows XP přinesly nový vzhled a spoustu nových funkcí. Nejsou jen extrémně stabilní, ale jsou i zábavné. Podle mne je to první povedená verze Windows.

Další verze je Vista. Známější je pod kódovým jménem Longhorn, oficiální název Windows Vista byl představen 22. července 2005. (Slovo vista znamená anglicky výhled, vyhlídka.) V současné době je ve fázi betaverze, oficiální vydání finální verze je plánováno na rok 2006.

© 2002-2005 Karel Štefan